į pradžią turinys susisiekite  
Apie mus » Naujienos
Dalia Vencevičienė: vaikų sveikata pasiekė kritinį lygį, atėjo laikas tartis

Vilnius, 2012 m. spalio 5 d. Š.m. spalio 6 d., šeštadienį Vilniuje vyks diskusija „Nacionalinis tėvų forumas apie vaikų sveikatos stiprinimo politikos įgyvendinimą“. Renginyje bus diskutuojama ir tariamasi dėl šiuo metu visuomenėje daugiausiai diskusijų keliančių vaikų sveikatos sričių: mitybos ir fizinio aktyvumo, psichinės ir dvasinės sveikatos bei infekcinių  skiepais valdomų ligų.

 

Diskusijoje, kurioje dalyvaus valdžios, tėvų, vaiko teisių gynėjų, nevyriausybinių organizacijų, mokyklų tarybų atstovai ir specialistai, bus ieškoma atsakymų, kodėl vaikų sveikata nuolat prastėja, kokio indėlio valdininkai ir specialistai laukia iš tėvų. Renginio iniciatoriai siekia atkreipti dėmesį į tėvų atsakomybę, ugdant vaikų sveikos gyvensenos įgūdžius, medicininį raštingumą, renkantis sveikatą stiprinančias ir saugančias priemonės.

 

„Kadangi vaikų sveikata tėvai turi rūpintis nuolat, mūsų iniciatyva sukviesti į atvirą pokalbį valdininkus, specialistus, nevyriausybinių organizacijų atstovus ir tėvus neturi nieko bendra su priešrinkimine kampanija,“ – akcentuoja D.Vencevičienė, visuomeninės iniciatyvos „Saugok save“ koordinatorė.

 

Dar prieš metus VI „Saugok save“ skelbti gyventojų apklausos rezultatai parodė, kad savo bendrą sveikatos būklę vertiname vidutiniškai. Tarp problemų buvo išvardintos netobulėjanti valstybinės sveikatos sistema,  jaunimo fizinio aktyvumo deficitas, senstanti visuomenė. Apklausa „Gyventojų požiūris į sveikatos priežiūrą, profilaktiką ir ligų prevencijos priemones“, kurią atliko TNS, atskleidė, kad visuomenės medicininis raštingumas yra nepakankamas, supratimas apie sveikatos profilaktiką ir ligų prevencijos priemones apgaubtas mitų. Todėl „Saugok save“ šiuo renginiu siekia prisidėti prie nuoseklaus visuomenės, ypač tėvų, švietimo sveikatos klausimais.

 

„Belieka apgailestauti, kad vaikų sveikatos stiprinimą tėvai ir kai kurie valdininkai sieja su draudimais, o  saugodamiesi ligų dalis tėvų pervertina vadinamąsias natūralias priemones ir renkasi egzotišką mediciną vietoje tradicinės,“ – tvirtina diskusijos iniciatorė D.Vencevičienė. „Suaugusieji pernelyg užsižaidė diskusijomis ir kaltinimais, o per tą laiką vaikų sveikata pasiekė kritinį lygį. Atėjo laikas dialogui ir susitarimui dalintis atsakomybe už vaikų sveikatą. Renginį vertinsime gerai, jei tėvų atstovai pripažins, kad jie turi aktyviai dalyvauti planuojant, įgyvendinant ir moksliniais pagrindais vertinant vaikų sveikatą stiprinančias priemones.“

 

Projekto „Sveikatiada“ vadovė Sandra Navickaitė pažymi, kad  Lietuvos mokyklos vis aktyviau įsitraukia ugdant vaikų sveikos mitybos ir gyvensenos įpročius. „Šių dalykų stengiamės išmokyti smagiai, mokiniams patraukliomis priemonėmis – žaidynėmis, viktorinomis, netradicine aktyvia veikla per pamokas, pertraukas ar po pamokų“, sako S.Navickaitė. „Tačiau vien mokytojų pastangų neužtenka - reikia didelio moksleivių tėvų dėmesio vaikų pilnavertei mitybai ir aktyvumui“.

 

Diskusijos organizatoriai - Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, visuomeninė organizacija „Gelbėkit vaikus“, visuomeninė iniciatyva „Saugok save“  (VšĮ VIRTUS LT), Lietuvos tėvų forumas, Vaikų ir jaunimo psichologų asociacija, projektas „Sveikatiada“ (LPF „Maisto bankas“).