į pradžią turinys susisiekite  
Apie mus » Naujienos
Už žinias apie sveikatą – kelionė į Švediją

 Tokią savo žinių patikrinimo galimybę suteikė visuomeninė iniciatyva „Saugok save“ ir Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras. Jie pirmąkart Lietuvoje organizuoja nacionalinį sveikatos egzaminą, kuriame galės dalyvauti visi nepaisant amžiaus ir užsiėmimo, išskyrus medikus ir medicinos studentus. Pastarieji savo žinias galės pasitikrinti, tačiau net pasižymėję puikiomis žiniomis negalės kandidatuoti į prizą.

 

Pasak Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro vadovo Sauliaus Čaplinsko testo klausimus kūrė centro darbuotojai, su sveikata susijusių institucijų atstovai, medicinos studentai, dėstytojai.

 

„Lietuvos gyventojų žinios apie sveikatą nėra geros. Kiek daug yra kvailų mitų apie imunitetą, vakcinas, gydymą… Jau vien ką pasako Europos ligų kontrolės centro, į kurį ir vyks nugalėtojas, atliktas tyrimas. Jo pateiktoje analizėje matyti, kad 2010 m. Lietuvoje pagal gyventojų skaičių buvo itin daug sifilio atvejų, o 50 tūkst. litų mes išleidžiame vien vaistams gydyti tuberkuliozę“, – sakė S. Čaplinskas.

 

Sveikatos apsaugos viceministras Audrius Klišonis pažymėjo, kad daug žmonių į tuos pačius klausimus turi skirtingus atsakymus. Pavyzdžiui, vienam atrodytų, kad rūkyti yra labai blogai, kitam – kad nieko baisaus, vieniems atrodo, kad riebus maistas visai sveikas, kitiems atrodo kitaip, vieniems atrodo nelabai gerai, kai moteris pagimdo girtą kūdikį, kitiems tai atrodo katastrofiška. Todėl šiame teste teisingas atsakymas bus tas, kuris yra pagrįstas moksliškai.

 

„Jeigu yra Konstitucijos egzaminas, nacionalinis diktantas, dailyraščio egzaminas, tai kodėl negalėtų būti nacionalinis sveikatos egzaminas? – nauja idėja džiaugėsi A. Klišonis. – Tai tikrai bus ne medicinos, o sveikatos egzaminas.“

Iniciatyvos „Saugok save“ koordinatorė Dalia Vencevičienė paminėjo, kad buvo atlikta apklausa, iš kurios paaiškėjo, kad žmonės stokoja informacijos apie sveikatą. Tad nacionalinio sveikatos egzamino tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į sveikatos problemas ir paskatinti domėtis bei rūpintis savo ir artimųjų sveikata.

 

Nacionalinis sveikatos egzaminas vyks Pasaulinę sveikatos dieną, tačiau pabandyti, kaip veikia sistema, galima ir anksčiau interneto svetainėje http://saugoksave.lt/. Pirmasis bandomasis egzaminas vyks kovo 16-22 d., antrasis – kovo 23-29 d., trečiasis – kovo 30 – balandžio 5 d. Pagrindinis egzaminas, kurio rezultatai ir bus vertinami kovojant dėl prizų, vyks balandžio 6-7 d.

 

www.vlmedicina.lt

 

http://www.vlmedicina.lt/2012/03/uz-zinias-apie-sveikata-%E2%80%93-kelione-i-svedija/